baráček.jpg

Obec Baráčníků "Jana Žižky z Trocnova" Uhříněves

PŘÍSPĚVEK VZDĚLAVATELE

Sir Frederick Grant Banting 
Narození: 14. listopadu 1891  *** před 125 lety 
kanadský lékař, který se svým spolupracovníkem objevil léčebné účinky inzulinu
Ceny: Nobelova cena za fyziologii a lékařství

V SOBOTU 15. ZÁŘÍ 2018 * OSLAVA 145. VÝROČÍ ZALOŽENÍ BARÁČNÍKŮ * KOLÍN

15.9.2018 - Kolín oslava 145. výročí založení baráčníků

OB Kolín - zakládající sdružená obec baráčníků Staré Číčovice - Kolín V - založena 7.11.1873
OHLÉDNUTÍ - PŘED DESETI LETY

Baráčníci oslavili v Mladé Boleslavi 135. výročí

baráčníci/Mladá Boleslav/ Baráčníci z celé České republiky se předposlední červnovou sobotu roku 2009 sešli na velkolepých oslavách sto třiceti pěti let od svého založení. Město na řece Jizeře se tak stalo hostitelem půl druhého tisíce baráčníků oblečených v lidových krojích a baráčnickém svérázu. Senátor Jaromír Jermář, dlouholetý činovník V. župy Václava Budovce z Budova, ve své zdravici k účastníkům celorepublikového sjezdu vyzdvihl současnou činnost českého baráčnictva v udržování tradic a lidových zvyků, uchování rázovitosti lidových krojů Čech, Moravy i Slovenska a jejich práci při pořádání národopisných slavností. Odpoledne se městem vydal průvod baráčníků za doprovodu Československé obce legionářské - Jednoty Mladá Boleslav, který mířil od kulturního domu k radnici, dále přes Českobratrské náměstí a park Výstaviště, zpět do kulturního domu. Během průvodu položili baráčníci kytici k torzu legionáře na Komenského náměstí.

 

V odpoledních hodinách následně probíhal, stejně jako dopoledne, kulturní program na prostranství před kulturním domem. Odpolední část tak kromě průvodu začala zatančením České besedy. Ve vnitřních prostorách pak proběhla kromě oficiálního zasedání také zajímavá přehlídka českých krojů, které se spolu s ostatními účastnil také senátor Jermář v Mladoboleslavském kroji. Přehlídku uváděla a komentovala ředitelka Národopisného muzea a přední česká etnoložka Jiřina Langhammerová.

DO MLADÉ BOLESLAVI SE SJELI BARÁČNÍCI Z CELÉ REPUBLIKY Mladá Boleslav se stala 20. června nejen dějištěm Středověkého jarmarku, ale také Všebaráčnického sjezdu v Domě kultury, který se konal u příležitosti oslav 135. výročí založení Českého Baráčnictva. Akce tohoto rozsahu se koná vždy po 5 letech a byla pod záštitou ministra kultury ČR, hejtmana Středočeského kraje a primátora města Mladé Boleslavi. Akce se zúčastnilo kolem 1000 baráčníků z 20 žup a 6 obcí bez župy, oficiálních hostů i zástupců spřátelených spolků. Dopoledne se konalo ve velkém sále Domu kultury slavnostní zasedání baráčníků k výročí. Do zcela naplněného sálu na úvod napochodovali praporečníci a po přečtení vzpomínky na zesnulé baráčníky a reprodukci české hymny uvítal srdečně přítomné hosty i primátor města Raduan Nwelati. Této mimořádné akce se účastnil i senátor Jaromír Jermář, zástupci baráčnické obce a spolků, Československé jednoty legionářské, hosté z ministerstva kultury a Národopisného muzea, starostové obcí a řada dalších zajímavých osobností. Jedním z vrcholů programu byl krojovaný průvod městem od Domu kultury, při kterém účastníci oblečení do národních krojů a vybaveni prapory prošli městem. V Domě kultury byla odpoledne také přehlídka národních krojů z oblasti Čech a vystupovaly zde soubory lidových tanců. Hlavním organizátorem těchto velkých oslav je vždy Veleobec Praha, která si letos vybrala ke spolupořadatelství V. župu pana Václava Budovce z Budova. Tento spolek má v regionu dlouhou tradici a patří mezi územně největší a počtem členů k nejpočetnější župě sjednocených pod Veleobec. Baráčníci také v hojném počtu navštívili nedaleký středověký jarmark. Mladá Boleslav tak mohla zažít neobvyklou koncentraci tetiček a sousedů, oblečených do národních krojů z Čech i Moravy, děvčata i chlapce v selských krojích, nádherné ručně vyšívané prapory i slyšet známé i méně Mezi baráčníky v Domě kultury nechyběly ani mladé slečny. známé lidové písničky. 
DO ML. BOLESLAVI PŘIJEDOU BARÁČNÍCI Z CELÉ ČR Mladá Boleslav se stane v sobotu 20. června dějištěm Všebaráčnického sjezdu spojeného s oslavou 135. výročí založení Českého Baráčnictva. Akce tohoto rozsahu se koná vždy po 5 letech a bude pod záštitou ministra kultury ČR, hejtmana Středočeského kraje a primátora města Mladé Boleslavi. Organizátoři počítají s účastí kolem 1200 baráčníků z 22 žup a 6 obcí bez župy, oficiálních hostů i zástupců spřátelených spolků. Celé dění se bude soustředit do Domu kultury a jeho okolí. Dopoledne se chystá ve velkém sále slavnostní zasedání baráčníků k výročí. Od 14:00 vyrazí odsud krojovaný průvod městem, při které účastníci oblečení do národních krojů a vybaveni prapory projdou městem a mimo jiné položí květinový věnec u pomníku obětem války. V domě kultury bude od 15:30 přehlídka národních krojů z oblasti Čech a od 16:30 zde vystoupí soubory lidových tanců z Jablonce nad Nisou, Řepova, Sokolova, Jinonic, dětský pěvecký sbor z Bělé pod Bezdězem, dudácký soubor ze Soběslavi a hrát bude Bělský dechový orchestr. Tyto soubory budou také během dne vystupovat v rámci doprovodného programu na pódiu před Domem kultury. Hlavním organizátorem těchto velkých oslav je vždy Veleobec Praha, která si letos vybrala ke spolupořadatelství V. župu pana Václava Budovce z Budova. Tento spolek má v regionu dlouhou tradici a patří mezi územně největší a počtem členů k nejpočetnější župě sjednocených pod Veleobec. Nejzajímavější bude pro většinu lidí určitě určitě krojovaný průvod městem a přehlídka krojů v KD. „Obyvatelé a návštěvníci města málokdy uvidí tak velké množství tetiček, oblečených do národních krojů z Čech i Moravy, sousedů ve svérázu s baráčnickou čepicí na hlavě, mladou chasu – děvčata i chlapce v selských krojích, nádherné ručně vyšívané prapory. Uslyší známé i méně známé lidové písničky, uvidí tance, při kterých se naši dědové a babičky bavili při slavnostech. Oslavy se stanou pro obyvatele města opravdovým svátkem, na který budou dlouho vzpomínat a nám to třeba přivede nové zájemce do našich řad,“ řekla za organizátory syndička V. župy Zuzana Hejnová
A V ROCE 2019 * 145. VÝROČÍ ČESKÉHO BARÁČNICTVA
2019 SOBĚSLAV.jpg

* Ohlédnutí

20150801_SLAPY_TŘEBENICE.JPG
20150801_PRAHA_SLAPY_PRAHA.JPG
20150801PRAHA_SLAPY_PRAHA_VYŠEHRAD.JPG

* Ohlédnutí

20150628POUŤHUS1.jpg
20150628POUŤHUS21.jpg
20150628POUŤHUS5.jpg

* Ohlédnutí - Tryzna za utonulé - spoluúčast se spolkem VLTAVAN PRAHA

20141102vltavankněz.jpg
20141102vltavanOLI.jpg
20141102vltavan.jpg
20141102vltavanMILI.jpg

"Porovnání historické trasy centrem českého hlavního města Prahy

20142106porovnánízima.jpg
20142106porovnáníléto.jpg

"Ohlédnutí * III. Staročeské máje v Kněževsi

201405májekněževes1.jpg
Baráčnictvo z III. župy a XXIV. župy
Baráčnictvo z III. župy a XXIV. župy

"Účast v Betlémské kapli

6.7.2014_.jpg

"Ohlédnutí za Masopustní zábavou u sousedů OB Petra Gutha Smíchov

201402maškary.jpg

"Ohlédnutí za akcí "VEPŘOVÉ HODY S MAŠKARNÍ MERENDOU" - OB SVOJETICE

201402Svojetice.jpg

"Ohlédnutí za akcí "První hrnčířský masopust a zabíjačkové hody" OB Hrnčíře + Klub přátel Hrnčíř

201403hrnčíře.jpg
skládání slibu budoucí tetičky Aleny Wünschové
skládání slibu budoucí tetičky Aleny Wünschové
skládání slibu budoucí tetičky Marie Vokounové
skládání slibu budoucí tetičky Marie Vokounové
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one