Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.
Zdroj: https://www.idnes.cz
Kvůli opatřením proti šíření koronaviru bude pietní akt pouze v tichosti, bez účasti veřejnosti. Děkujeme za pochopení.
Rada městské části Praha 22,
Komise kultury Rady městské části Praha 22,
Uhříněveské muzeum a 162. ZO ČSBS Uhříněves
zvou všechny občany na
PIETNÍ AKT NA HUSOVĚ NÁMĚSTÍ,
který se uskuteční
v úterý 27. října 2020 od 9:30 hodin.
Veřejné čtení jmen obětí holocaustu v době karantény - ... je maraton čtení jmen a stručných osudů žen, dětí a mužů, kteří byli zavražděni během druhé světové války kvůli svému židovskému nebo romskému původu.
Podobně jako v Izraeli a mnoha dalších státech si každoročním veřejným čtením jmen na náměstích českých měst připomínáme oběti holocaustu.
Instituce a jednotlivci, kteří se zapojili do příprav letošního ročníku Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa: za Říčany: Tereza Portešová
úryvek z publikace
* Mozaika identity lidí, míst a komunit Dostupné z: http://www.terezinstudies.cz/export/sites/terezinstudies/sys/galerie-download/Verejne_cteni_jmen_obeti_holocaustu_2020_publikace.pdf
Říčany (za války politický okres Říčany) Za počátek židovského osídlení Říčan můžeme považovat polovinu 19. století, kdy začala být postupně rušena protižidovská opatření a Židé se směli stěhovat do měst. Nejvíce Židů, 63 osob, zde žilo okolo roku 1900. Poté se jejich počet pomalu snižoval, zřejmě jejich postupnou asimilací. V roce 1930 se v Říčanech k judaismu hlásilo 38 osob. Na základě norimberských zákonů je potom v roce 1940 evidováno 53 Židů v Říčanech a 37 Židů v Radošovicích a Strašíně. Dle dostupných údajů během holocaustu zahynulo 74 Židů z Říčan, Radošovic a Strašína. Asi 15 osob přežilo v emigraci, v úkrytu nebo v koncentračních táborech.
5 Nejvíce Židů v Říčanech žilo v oblasti dnešního Masarykova náměstí a šlo především o drobné obchodníky. Dále jich mnoho sídlilo také v okolí ulic Černokostelecká a Bezručova a našli bychom mezi nimi například právníky, lékaře nebo továrníky. Ženy říčanských Židů byly obvykle v domácnosti nebo vypomáhaly svým manželům v obchodě. V č.p. 6 na dnešním Masarykově náměstí stála malá židovská modlitebna, synagoga s vlastním rabínem se nacházela v Uhříněvsi. V posledních letech Říčany uctily památku svých židovských obyvatel například odhalením pamětní desky se jmény říčanských obětí holocaustu (2012)7 nebo položením kamenů zmizelých (2017 a 2018).8 Do projektu Kameny zmizelých se zapojily i místní školy.
Tereza Portešová
5 KLÍPA, Ondřej ve spolupráci s Muzeem Říčany: Kameny zmizelých v Říčanech [online]. [cit. 2020-02- 09]. Dostupné z: http://www.ricany.cz/org/muzeum/get.php?id=6242.
717. 5. 2012 Pietní odhalení pamětní desky obětem holokaustu v Říčanech. Říčany [online]. [cit. 2020-02-09]. Dostupné z: http://www.ricany.cz/fotograf/galerie/2012_05_17_pam_deska/index.html.
8 Další říčanské kameny zmizelých. Říčanský kurýr [online]. [cit. 2020-02-09]. Dostupné z: https://www.kuryr-ricany.cz/clanek/dalsi-ricanske-kameny-zmizelych.