Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.
Zdroj: https://www.idnes.cz
Kroj je lidový oděv charakteristický pro určitý kraj. V České republice, v oblastech spjatých s historickým zemským dělením, prošly tyto oděvy složitým vývojem, proto se dají obtížně řadit čistě historicky. V současnosti se u nás kroje běžně nenosí, ale lidé je stále oblékají při tradičních lidových slavnostech a zábavách, jako jsou hody a masopusty. Tato tradice je silnější na Moravě.
STŘEDNÍ ČECHY – patřily k regionům se silným vlivem měšťanské kultury, který se na venkově projevoval nejen v oblékání, ale i v bytovém zařízení. Městskou módou byl hlavně ovlivněn od poč. 19. stol. mužský kroj.
BLATA – blatský kroj se nosí v krajině mezi Čes. Budějovicemi, Táborskem, Jindři. Hradcem a Vodňanskem. Má sice jednotný ráz, ale v různých krajích se vyvinuly rozdíly, hlavně ve vzorech vyšívání. Na Táborsku se navíc nosil i tzv. kozácký kroj, zvláštní název nese oděv z neznámého důvodu.
PRÁCHEŇSKO – hlavními středisky byl Písek, Strakonice, Volary a Milevsko. Oblast není jednotná, ani příliš výrazná, kroj vynikal bíle vyšívaným rostlinným ornamentem.
PLZEŇSKO – oblast obsáhla asi 30 vesnic, lidový kroj se nosil i v samotné Plzni. Nepodléhal v okrajových oblastech vlivům sousedních krojových oblastí, s čímž se často setkáváme u ostatních krojů.
DOUDLEBSKO – nejjižnější český region. Oblast se nazývá podle původních obyvatel kmene Doudlebů. Kroj svou jednoduchostí prozrazoval, že pochází z chudšího kraje.
Haná – kroj odpovídá rázu plodného kraje – bohatství vyšívaných ozdob. Čím dále od Hané, tím byl kroj jednodušší.
CHEBSKO – kroj nese znaky oděvu německého etnika, které zde bylo silně zastoupeno. Krajové oděvy se zde ustálily do poměrně jednotné podoby, převládá černá barva u žen i mužů.
CHODSKO – jediná oblast Čech, kde se dosud udržel lidový oděv, a to při výjimečných příležitostech v okolí Domažlic a Postřekova.
OPAVSKO – kroj uchovává styl oblečení městské módy 19. století a vykazuje společné rysy s kroji prosperujících oblastí Čech. Kroje se tu nosily jen do poloviny 19. století.
Slovácko (Horňácko, Dolňácko) – podstatná část jihovýchodní Moravy. Kroj se tu uchoval nejdéle z celé ČR. Dodnes zde v kroji vycházejí lidé při slavnostech a běžně ho oblékají staré ženy.
VALAŠSKO – hornatá oblast v nejvýchodnější části Moravy, u hranic se Slovenskem, svébytný kulturní region – přibližně území okresu Vsetín a částečně Zlín. V Rožnově pod Radhoštěm se nachází největší skanzen Valašské muzeum v přírodě.
Hana Skálová redaktorka Toulavé kamery