baráček.jpg

Obec Baráčníků "Jana Žižky z Trocnova" Uhříněves

Sdílené kanceláře Uhříněves

Demokracie není jen právo, ale také povinnost. Pečlivě volte své vůdce, kterým svěřujete své osudy.

Nikdo mi neřekne jinak, než „tetina Peroutková!“

Když se kdokoli v Malé Bělé, ve vesničce u Bakova nad Jizerou, zeptá na paní Hanu Peroutkovou, odpověď je vždy stejná: „myslíte tetinu Peroutkovou?“. Malá, drobná, prošedivělá paní, které by rozhodně nikdo nehádal blížících se 75 let, je stále plná síly, vitality a hlavně dobré nálady. Redaktory Ventilu přivítala s úsměvem, zaplavila je historkami, které by vydaly na celou knihu a moc jí potěšilo oslovení, na které je vlastně zvyklá.

Tetino, jak jste se dostala ke krojům?

To musíme začít pěkně od začátku. V Jilemnici v Podkrkonoší, kde jsem se narodila a ve Vrchlabí, kde jsme s rodiči také bydleli. Na horách se žilo úplně jinak, než dole v nížinách. Už v té době tam panoval čilý cestovní ruch. Byla jsem zvyklá na plno turistů a sportovního vyžití, na jiný způsob života. Díky turistům se v horských střediscích šlo s dobou a nové trendy se tam objevovali daleko dříve, než kde jinde. Folklórní spolky a krojovaní lidé? To bylo, jako hledání jehly v kupce sena a z mého rodiště láska ke krojům skutečně nepramení.

 

A jak to tedy bylo?

V roce 1955 jsem se na Malou Bělou provdala, to mi bylo 18 let a řeknu vám, život tady mě ze začátku pěkně vyděsil! Psala jsem kamarádkám, kam jsem se to dostala, že jsem se snad posunula v čase a vrátila se o 100 let zpět! Že se tu svítí svíčkami, nosí se kroje a nejdůležitější osobou, že je tu Rychtář. Pak mi ale někdo vysvětlil, že se jedná o Baráčnickou obec. Byla jsem mladá, zvědavá, a tak jsem se zapojila. Pochopila jsem, že jde vlastně o záslužný spolek, který zachovává lidové tradice a zvyky a také kroje. Tady jsem si ho poprvé oblékla a naučila se tancovat Českou besedu. Staročeské Máje? To byla vždycky veliká sláva! Chodilo se od chalupy k chalupě, vyhrávala kapela a kácela se májka. Také jsem byla se svým krojem, který byl skutečně velmi pěkný, vyslaná na soutěž do Prahy na Žofín. Jenže jak jsem tam přijela, dostala jsem strach. Přemluvila jsem jednu holku co tam jen tak posedávala, ať se v tom projde místo mě. Pak mi někdo řekl, že je to nějaká primabalerína.

 

U baráčníků jste jak dlouho?

V Baráčnické obci jsem už 57 let. Starám se o velikou místnost, kde se dá i tančit a kde se schází konšelstvo. To se skládá z Rychtáře, Místorychtáře, Panímaminky, Pantatínka, Švandymistra, Gratulantky, Pokladní a Komisaře přes účty. K tomu peru, škrobím a opravuji kroje, ale kolik jich máme, to opravdu nevím, ale asi tak 30 dětských krojů jsem ušila i vyšila sama. U baráčníků máme i taneční folklórní soubor Furiant a i s nimi jezdím občas na nějaké akce. Je s nimi vždycky legrace. Jsou tam i mladí a malí caparti a to mě moc těší, že po nás budou nástupci.

 

Vdávala jste se dost mladá. Jakou jste měla svatbu?

To se ani neptejte! My se domluvili, že nikomu nic nepovíme. Ještě dopoledne, bylo to v sobotu, jsem byla ve fabrice. A bylo domluveno, že jen do kanceláře dojdeme podepsat papír a je po svatbě. Jenže mě potkal personální, vyhrknul na mě jak to, že se v pracovní době někde toulám a já se podřekla, že jsem se jenom nechala oddat. On to hned pustil dál a na chodbě už nás čekal špalír kolegů a kolegyň. Ti pak nakoupili občerstvení na hostinu a už to jelo. Jenomže, když jsme doma řekli, že jsme se vzali, rodiče svolali celou ves a oslavovalo se nanovo. Když jsem pak jela k dalším příbuzným, tak tam jsme také museli s pravdou ven a byla oslava třetí, dokonce s vypůjčenými šaty a kytkou a hurá k fotografovi, protože na toho jsme všichni úplně zapomněli. Takže svatba utajovaná se slavila na třikrát a moc ráda na to vzpomínám.

 

Tetino, kolik máte dětí?

Děti mám dvě a dva vnuky, ale v životě jsem jich vychovala 7. Moji rodiče se rozvedli a nás dětí bylo přitom 6. Tři nejstarší jsme zůstali u otce a tři nejmladší u maminky. Ta se pak znovu vdala, ale otčím byl zlý, tak jsem si všechny děti vzala k sobě na Malou Bělou. Ten nejmladší chodil do třetí třídy a i ty dvě starší, co zůstali u tatínka, se k nám nastěhovaly. Chtěla jsem je mít všechny pohromadě. Vychovala je a už mají svoje rodiny.

 

Vraťme se ke krojům, protože to je váš život.

Moc dobře vím, na co narážíte. Na panenky, že jo? Tak to je moje veliká záliba už 6 let. Šila jsem kroje pro děti i dospělé a měla fůru odstřižků. Bylo mi líto to vyhodit a doma jsem objevila 3 panenky, tak jsem je ustrojila. Když to uviděla vedoucí soboru Furiant Monika Čapková, úplně zajásala, oběhla celou ves a přinesla spoustu dalších panenek. Tak jsem jich ustrojila celkem 21.

 

Odkud berete střihy a vzory na vyšívání?

Vždycky jsem moc dobře kreslila a všechny vzory na halenách, sukýnkách, zástěrkách, šátcích i botičkách nebo čepcích si kreslím a vymýšlím sama. Pochopitelně se musím podívat na vzory, které jsou pro který kraj či oblast typické a také na celý kroj tak, aby odpovídal reálu. Je to titěrná práce, to vám řeknu, ale i panáčky strojím, protože krojovaní jsou i hoši. Tak jsem ustrojila panenky do krojů z Mladoboleslavska, Podkrkonoší, Jižních Čech, Střední a Severní Moravy, tedy Hanácký i Kyjovský kroj i Pražský kroj jsem vyrobila a spoustu dalších. Dvě panenky teď odletí až do Ameriky!

 

A co výstavy?

A to víte, že už nějaké byly. V Krupé, v Bakově nad Jizerou v muzeu, v muzeu Mladá Boleslav, na zámku v Benátkách nad Jizerou, ale i v Praze. Teď mám všechny panenky doma v krabicích, ale kdyby byla možnost se s nimi opět někde pochlubit, proč ne. Moc ráda je zapůjčím.

 
kroj_panenka3.jpg

Panenky v krojích


Středa 2. srpna 2006 byla pro naši obec baráčníků Malá Bělá velkým dnem. Hlavně tedy pro tetičky: Hanu Peroutkovou a Vlastu Činkovou. Tento den byla na zámku v Benátkách nad Jizerou zahájena výstava krojovaných panenek. Tuto si můžete prohlédnout až do 29. 10. 2006. Průvodní slovo k této výstavě pronesl historik Jaromír Jermář, který je v lidových krojích „jako doma". Zmínil také velkou obětavost a nadšení našich tetiček, které se do šití a vyšívaní malých krojů pustily již před dvěma roky. A to celkem čistě náhodou. Nejdříve z toho byla výstava malá, místní a nakonec.....

Také soubor Furiant předvedl, jak se dají kroje hezky roztočit při tanci. I on byl součástí slavnostní vernisáže a spolu se stylovým kočárem a miminkem v kroji zaujal přítomné. O tuto výstavu se zajímal i Český rozhlas-Region. Tetička Peroutková nestačila přítomným dámám odpovídat na otázky a vysvětlovat co ji vedlo k tomuto počínání. Myslím, že si kousek té slávy určitě zasloužila. Našlo se zde i několik obětavých paní, které nabídly zlaté nitě, látky a tak podobně na další tvorbu. Nedalo se to odmítnout a my už předem děkujeme. A co že je v těch Benátkách vlastně k vidění? Je zde vystaveno celkem 21 panenek v lidových krojích. Zastoupeno je Hanácko, Podještědí, Valaško a hlavně velkou měrou Boleslavsko. To zde má jak kroj plátěný, tak tylový, ale i karmazínový. Kochat se dále můžete nádherným dětským krojem, který právě vyšívala tetička Činková. Nechybí baráčnický svéráz, ale jsou zde i cikánské kroje. Kroj Hanácký, Kyjovský, Chodský a další.

Já už jsem si ten nejhezčí vybrala. Teď je řada na Vás. Určitě i Vy si tam najdete nějaký oblíbený kroj. A kdyby Vás náhodou kroje moc nezajímaly, nevadí. Na zámku je mnoho dalších zajímavostí, které stojí za shlédnutí

Pá 4. říjen 2013, 20:06:36 CEST
vilonaz

* Ohlédnutí

20150801_SLAPY_TŘEBENICE.JPG
20150801_PRAHA_SLAPY_PRAHA.JPG
20150801PRAHA_SLAPY_PRAHA_VYŠEHRAD.JPG

* Ohlédnutí

20150628POUŤHUS1.jpg
20150628POUŤHUS21.jpg
20150628POUŤHUS5.jpg

* Ohlédnutí - Tryzna za utonulé - spoluúčast se spolkem VLTAVAN PRAHA

20141102vltavankněz.jpg
20141102vltavanOLI.jpg
20141102vltavan.jpg
20141102vltavanMILI.jpg

"Porovnání historické trasy centrem českého hlavního města Prahy

20142106porovnánízima.jpg
2014 06 21 VÝROČÍ XXIV. ŽUPY
2014 06 21 VÝROČÍ XXIV. ŽUPY
2022 05 15 NAVALIS
2022 05 15 NAVALIS

"Ohlédnutí * III. Staročeské máje v Kněževsi

201405májekněževes1.jpg
Baráčnictvo z III. župy a XXIV. župy
Baráčnictvo z III. župy a XXIV. župy

"Účast v Betlémské kapli

6.7.2014_.jpg

"Ohlédnutí za Masopustní zábavou u sousedů OB Petra Gutha Smíchov

201402maškary.jpg

"Ohlédnutí za akcí "VEPŘOVÉ HODY S MAŠKARNÍ MERENDOU" - OB SVOJETICE

201402Svojetice.jpg

"Ohlédnutí za akcí "První hrnčířský masopust a zabíjačkové hody" OB Hrnčíře + Klub přátel Hrnčíř

201403hrnčíře.jpg
V nutném případě i mimo plánovaný termín svolá představenstvo Veleobce zasedání rychtářů žup a obcí bez žup
 
Pozvánka
 

Zasedání rychtářů žup a rychtářů obcí bez župy - sál Veleobce v SOBOTU 26. LISTOPADU 2022,  25. ČERVNA 202229. LEDNA 2022; 27. LISTOPADU 2021 od 9:30 hod.

Program

- zahájení a přivítání přítomných

- vzpomínka na zemřelé

- zpráva mandátové komise

- volba komise na usnesení

- schválení programu zasedání

- zpráva vzdělavatele

- zpráva syndičky

- zpráva rychtáře organizačního odboru

- zpráva rychtářky HFO

- zpráva berní

- zpráva slídilů účtů

- zpráva rychtáře černovického konšelstva

- zpráva rychtáře OTaK

- zpráva zodpovědného redaktora časopisu ČB

- zpráva panímaminky

- zpráva rychtáře

přestávka

- rozprava k předneseným zprávám

- volné návrhy

- návrh na usnesení a jeho schválení

- zhodnocení zasedání

- ukončení zasedání

skládání slibu budoucí tetičky Aleny Wünschové
skládání slibu budoucí tetičky Aleny Wünschové
skládání slibu budoucí tetičky Marie Vokounové
skládání slibu budoucí tetičky Marie Vokounové

technický správce internetových stránek tetička Vonášková Ila

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one